© Marc Vanrunxt
Dans

Bodies at Work. Open Les Marc Vanrunxt & studenten 1e BA Drama KASK

Marc Vanrunxt en zijn eerstejaarsstudenten Drama aan KASK brengen hun open les naar STUK.

Marc Vanrunxt is niet alleen choreograaf en danser, maar ook een zeer gewaardeerd docent en mentor van verschillende generaties podiumkunstenaars. Hij werkt sinds lang aan KASK in Gent als docent dans en beweging in het eerste jaar van de bachelor. Dit schooljaar is zijn laatste jaar als leraar aan KASK. Met zijn laatste groep bachelorstudenten brengt hij de traditionele afsluitende ‘open les’ ook naar STUK.

Een uitnodiging aan het publiek van STUK’s festival voor levend danserfgoed om de sfeer op te snuiven van waar de transmissie van dans, beweging en ruimte- en lichaamsbewustzijn dagelijks gebeurt: in de studio's van de opleidingen.

Zoals in al zijn werk met studenten vertrekt Marc Vanrunxt vanuit een bijzondere interesse in ruimte - zowel binnen- als buitenruimte - en tijd, met aandacht voor duur en tijdsbeleving. Deze elementen worden vertaald in choreografische patronen en gekoppeld aan persoonlijke motivatie en expressie, zodat studenten hun eigen artistieke stem kunnen ontdekken.

Centraal in zijn aanpak staat het dansen op muziek. Vanrunxt confronteert de studenten met een breed scala aan muziekstijlen: klassiek, hedendaags klassiek, dark ambient, disco, filmmuziek, new wave en meer. Andere aandachtspunten zijn ruimtebesef, tonus, beleving, positieve betrokkenheid, uitdrukking, verdieping en zeggingskracht. Hij legt bijzondere nadruk op het loslaten van zelfcensuur, waarbij smaak, stijl en vorm nog niet vooropstaan.

Dit alles gebeurt via praktische bewegingsoefeningen: er wordt veel gewandeld, actief stilgestaan als oefening op ‘oneindig’ (het verlengen van het lichaam in de zes basisrichtingen: hoog, diep, links, rechts, voor, achter), en gewerkt aan de ruimteleer van Rudolf von Laban, zoals de skala, de richtingen, de punten van de icosaëder en het verbinden van deze punten tot harmonieuze beweging in de eigen kine-sfeer.

Praktisch

➤Tijdens deze open les kijk je als toeschouwer mee. Je zal zelf niet gevraagd worden om deel te nemen of te bewegen.
➤ Zonder taal
➤ Gesloten deuren

CREDITS

docent dans & beweging KASK Marc Vanrunxt studenten Vladimir Baeyens, Andreas Crommelinck, Emiel Crutzen, Olivier Debaere, William Doevenspeck, Jeanne Duquennoy, Tyler Groosman, Felix Heremans, Stella Nackaerts, Sacha Noorthoek, Younes Ouchari, Mpho Pierreux, Larissa Vanreepinghen, Tuur Wuyts, Chévarrô Young, Rosalie Zijlstra Met dank aan KASK en Madonna Lenaert

© Tim Theo

Marc Vanrunxt is choreograaf en danser, actief sinds 1981. Zijn oeuvre ontwikkelt zich vanuit de spanningsrelatie tussen verandering en continuïteit, twee begrippen die elkaar niet tegenspreken maar versterken. In zijn werk onderzoekt hij de grenzen van dans als medium en choreografie als taal, met het lichaam als drager van betekenis.

Vanrunxt herdefinieert begrippen als tijd, ruimte, energie en aanwezigheid. Zijn werk beweegt zich tussen tegenstellingen als zichtbaar en onzichtbaar, tastbaar en ongrijpbaar. De nadruk ligt op het immateriële van de dans en op de transformatie van ruimte door licht, kleur en object. Minimalisme is daarbij geen stijl, maar een attitude.

Zijn artistieke woordenschat vindt haar wortels in het abstract expressionisme en de punkbeweging. De kracht van zijn voorstellingen ligt tussen herkenning en ontdekking, tussen geschiedenis en het nieuwe. Elke voorstelling schrijft haar eigen geschiedenis en neemt een positie in binnen een landschap, met aandacht voor proces, publiek en beleving.

In 2025 kreeg Marc Vanrunxt de (eerste) carrièreprijs van de podiumkunsten tijdens het TheaterFestival 2025.

di 28 apr '26 16:30 - 17:30

Locatie

STUK Labozaal

Prijs

GRATIS zonder registratie