Frederik Croene — Sans Retour (met Karl Van Welden)
Virtuoos pianist Frederik Croene brengt een ode aan de gestorven luchtvaartpioniers in een dystopisch epos met beelden van kunstenaar Karl Van Welden.
(Première, LP-voorstelling)
Een samenwerking tussen Cortizona records & STUK
Praktisch
➤ Donderdag 18.12 - 20:30
➤ Duur: 50’
➤ STUK Labozaal - Naamsestraat 96, Leuven
➤ €16 / €12 (STUKkaart / KU Leuven Cultuurkaart) / €8 (- 19 jaar)
➤ Zittend concert met gesloten deuren.
Na Cul de Sac (2019) en Solastalgia (2022) presenteert de virtuose pianist-componist Frederik Croene nu Sans Retour (2024), het sluitstuk van zijn piano solo-triptiek. Het overkoepelend thema van het drieluik is een liefdevol onderzoek naar het heilloze in onze reacties op de klimaatverandering. De drie platen, uitgebracht bij het platenlabel Cortizona, verklanken drie stadia van psychologische verwerking van het besef in een doemscenario terechtgekomen te zijn.
Het heilloze zwelgen in nostalgie, wanhopig vasthouden aan tot uitsterven gedoemde objecten en levenswijzen (Cul de Sac), het heilloze verlangen naar de landschappen die door klimaatverandering en menselijke mismeestering zijn verloren gegaan (Solastalgia) en uiteindelijk het heilloze van de tot mislukking gedoemde ontsnappingsfantasie (Sans Retour).
Zes pianostukken als in memoriam aan zes onverschrokken luchtvaartpioniers die uiteindelijk het leven lieten in een vliegtuigcrash.
Yukio Seki (†1944, 23 jr): de eerste kamikazepiloot
Bessie Coleman (†1926, 34 jr): de eerste zwarte en inheemse Amerikaanse stuntvrouw met een vliegbrevet (in Frankrijk behaald)
Joeri Gagarin (†1968, 34 jr): de eerste mens in de ruimte
Antoine de Saint-Exupéry (†1944, 44 jr): schrijver (Nachtvlucht) en luchtpostpiloot
Richard Russell (†2018, 28 jr): stal een passagiersvliegtuig en kon er zonder vliegervaring of brevet meer dan een uur mee rondvliegen, slaagde zelfs in een ‘barrel roll’
Daniël Kinet (†1910, 26 jr): showpiloot en eerste luchtvaartslachtoffer op Belgische bodem (een aardappelveld, volgens de overlevering)
In augustus nam Croene het vliegtuig naar Tokio om daar de lege albumhoezen vanuit verschillende postkantoren terug naar België te sturen. Eventuele schade, specifieke postzegels en stempels bepalen de vormgeving van elke hoes afzonderlijk. Bewust werd er geen retouradres op gegeven. Naast de uitwerking van dit hoesconcept bedacht kunstenaar Karl Van Welden ook de beelden die bij het recital horen.
Credits
Piano & compositie: Frederik Croene | Beeld: Karl Van Welden | Coproductie: STUK Leuven, Concertgebouw Brugge, Vlaamse Gemeenschap & Cortizona
Locatie
Prijs
€16 (basis)
€12 (STUKkaart / KU Leuven Cultuurkaart)
€8 (- 19 jaar)