NOMAD ARCHITECTS — Bird Observatory Kobylepole © Dawid Majewski
Lezing
NOMAD ARCHITECTS, Marija Katrina Dambe

Relating through Places

NOMAD focust op duurzaam bouwen, circulaire processen en samenwerking met gemeenschappen.

Marija Katrīna Dambe is een Letse architecte en medeoprichtter van NOMAD architects in Riga (LV). Haar eerste stappen in de architectuurpraktijk toonden reeds een sterke focus op duurzaamheid, efficiënt gebruik van hulpbronnen en de circulaire economie. In Letland situeren deze ideeën zich in een bijzondere omgeving: kleinschalige steden, een verspreid platteland en een mix van onderbenutte en verwaarloosde ruimtes. In plaats van obstakels te vormen, creëerden deze omstandigheden juist ruimte om te experimenteren en te onderzoeken hoe architectuur nieuwe relaties tussen mensen, plaatsen en hulpbronnen kon opbouwen.

NOMAD architects is sindsdien uitgegroeid tot een praktijk die zich bezighoudt met duurzaam bouwen, circulaire processen en samenwerking met gemeenschappen. Veel van hun werk komt voort uit praktische betrokkenheid, waarbij architectuur minder wordt gezien als een afgewerkt object en meer als een manier om relaties te leggen – tussen mensen en hun omgeving, tussen cycli van gebruik en hergebruik, tussen zorg en verantwoordelijkheid.

Op de Architectuurbiënnale van Venetië in 2025 presenteert het Letse paviljoen, gecureerd door NOMAD architects en Sampling, de huidige stand van zaken van de defensie-infrastructuur die aan de Oostgrens van Letland wordt ontwikkeld. Hoewel het paviljoen deze realiteit rechtstreeks weerspiegelt, roept het voor NOMAD ook vragen en verkenningen op: hoe kunnen dergelijke infrastructuren gemeenschappen ondersteunen en nieuwe vormen van verbondenheid bevorderen op de plaatsen die ze vormgeven?

AUDITORIUM ‘25-’26 - ROOTED: Architectures of relating

Lezingenreeks over architectuur en urbanisme
Curator: Hanne Van Reusel, Stad & Architectuur

Hoe krijgt architectuur betekenis? Welke relaties vormen de basis voor de praktijk ervan? Hoe gaan we om met plaatsen, mensen, materialen en poëzie – binnen onze bredere ecologische en sociale systemen?

ROOTED onderzoekt architectuur in haar vele vormen, als onderdeel van een onlosmakelijk web van relaties. Het belicht praktijken die nauw aansluiten bij hun omgeving – door middel van poëtische gevoeligheid, materiaalonderzoek, langdurige samenwerking met de gemeenschap of zorgzame handelingen. De gastsprekers reflecteren op de relationele processen die hun werk vormgeven: de manieren van kijken, handelen en omgaan die architectuur haar basis en weerklank geven.

PROGRAMMA
19:45 Deuren
20:00 Start lezing
21:30-21:45 End

PARTNERS
STUK, KU Leuven Dep. architecture, Existenz

Met de steun van de Stad Leuven en de Vlaamse Overheid

SPONSOR

Vandersanden Group & Groep Van Roey

do 23 okt 2025 20:00

Locatie

STUK Auditorium

Prijs

€ 12 basis
€8 STUKkaart
gratis voor studenten, leden S&A en partners